Security Levels

National Terrorism Advisory System (NTAS) check current status
Office of Leadership (CG-12C)

Coast Guard Inspirational Leadership Awards – Past Winners



CAPT John G. Witherspoon Award


2014-CW04 Jason Briggs
2013-LCDR Robert Potter
2012-LCDR Jacob Ramos
2011-CWO James Mullinax
2011-CDR Franklin Schaefer
2010-CDR Diane Durham
2009-LT Gregory Sabra
2008-LCDR Olav Saboe
2007-CWO2 Edwin Martin
2006-CDR Scott Kitchen
2005-LCDR Adrian West
2004-CDR Keith Smith
2003-LCDR James Elliott
2002-CDR Lynn Henderson
2001-LT Michael Davanzo
2000-CDR Michael Ghizzoni
1999-LCDR Philip Ross
1998-LCDR Karl Schultz

MCPO Angela M. McShan Award


2014-LT Philip Stitzinger
2013-HSC Naomi Dennis
2012-ICS Benjamin Townley
2011-SCPO Sean Edwards
2011-YNC Abigail Scrocco
2010-MKC Michael Petras
2009-BMC Daniel Burke
2008-DCC Steven Simpson
2007-YNC Linda Laswell
2006-BMC Heath Jones
2005-DCC Travis Lovvorn
2004-SKC Stacey Dolly
2003-BMC Terry Lathrop
2002-EMC Jerome Rider

George R. Putnam Award


2014-Mr. George Noblit
2013-Mr. George Noblit
2012-Mrs. Linda Robinson
2011-Mr. Douglas Cameron
2010-Mr. James Popiel
2009-Mr. Mark McCabe
2008-Dr. Laurel Goulet
2007-Ms. Sheila Shepard
2006-Ms. Kathleen Thore
2005-Mrs. Norma Bullock

COMO Charles S. Greanoff Award


2014-Mrs. Brenda Paul
2013-Mr. Thomas Chalifoux
2012-Mr. James Armour Jr.
2011-Mr. Paul Shurte
2010-Mr. James McReynolds
2009-Ms. Kim Castrobran
2008-Mr. Alfred Verdi
2007-Ms. Christella (Chris) Gress

CAPT David H. Jarvis Award


2014-LCDR Eric Jones
2013-CWO John D. Rice
2012-LCDR Reino Ecklord
2009-CWO Brian Hall
2008-LT Andrew Ely
2007-CWO4 Stephen Lyons
2006-LT Joseph Leonard
2005-CWO Thomas Guthlein
2004-LTJG Joseph Abeyta
2003-LTJG Eric Matthies
2002-LT Michael Batchelder
2001-LT Tracy Wannamaker
2000-CWO3 Curtis Bradley

Douglas A Munro Award


2014-AETC Erin C. Simone
2013-SK1 Joshua Figueredo
2012-BMCS Heath Jones
2009-MKC Todd Horner
2008-MK1 Mitchell Evans
2007-BMC Timothy Guy
2006-BMC George Williams
2005-FSC Richard Sambenedetto, Jr.
2004-MKC Timothy Cotton
2003-FS1 Shane Davis
2002-GM1 Stephane Corriveau
2001-BMCS John Buchanan
2000-BMC Brian Klimeck

Elite Male Athlete of the Year


2014-LT Christopher Branning
2013-LCDR Michael Danish
2012-MST3 Tiago Goncalves
2010-LT Kenneth Burgess
2008-MST2 Peter Calori
2007-MST1 Michael Leathers

Elite Female Athlete of the Year


2014-LTJG Jessica Anderson
2013-YN2 Syreeta Bromfield
2012-LT Nicole Auth
2010-YN2 Syreeta Bromfield
2008-LT Allison Middleton
2007-LTJG Rachel Bechmann
Download Plug-Ins
Download Plug-Ins: Some of the links on this page require a plug-in to view them. Links to the plug-ins are available below.
Click Here to Download Adobe Acrobat Reader Adobe Acrobat Reader (PDF)
Last Modified 10/29/2014